כשאנו באים לבחור תאורה אנחנו צרכים לשקול ולבחון מספר פרמטרים חשובים כגוון יעוד, מחיר, עיצוב,  יעילות אורית, עלויות תפעול וצריכת חשמל. 

חשוב להגדיר בדיוק את ייעודו של גוף התאורה. לגופי תאורה מספר יעודים עיקריים כגון: תאורת הצפה המאירה שטח גדול תפקידה להאיר את השטח בצורה מיטבית כך שכל מקום בתוך השטח המואר יקבל תאורה באופן אחיד. 

תאורת סימון, שתפקידה לסמן מעברים שבילים מסדרונות.

שיקולים בבחירת תאורה

תאורת אווירה, תאורה עדינה המשמשת ליצירת אוירה. 

תאורת הדגשה, תאורה שיעודה הבלטת אובייקט ארכיטקטוני או אומנותי ומייצרת רובד ארכיטקטוני נוסף למבנה. 

תאורה נקודתית, הארה של נקודות ספציפיות תוך הקטנה למינימום של אפקט זיהום אור.

לאחר שווידאנו את התאמת הגוף לייעודו נבדוק מספר פרמטרים טכניים כגון עוצמת האור ויחס היעילות שבסופו של דבר מתורגם להוצאה כספית, ככל שהספק הנורה וגוף התאורה יהיה קטן יותר ועוצמת האור גדולה יותר כך עלות השימוש נמוכה יותר.  

לצורך ההמחשה ריכזתי שלושה סוגי תאורה נפוצים לד ליבון פלורסנט לצורך ההשוואה בין עוצמת התאורה להספק החשמלי הנדרש מהנורה 

 

 

חיוב החשמל החודשי מודד את ההספק הנצרך על ידי הלקוח ומחויב ביחידות של קילו וואט לשעה או בקיצור קו"ש. מחירו של קו"ש לצריכה ביתית רגילה עומד היום על 45.58 אגורות

אם נשווה בין  מנורת לד 10W למנורת ליבון 60W ונבדוק את העלויות השוטפות 

 

 

מהטבלה אנו רואים חיסכון שנתי של 83.19 שקלים לשנה בבית מגורים בו לדוגמה יש 10 גופי תאורה מדובר בחיסכון שנתי של 832 שקלים בשנה.

אם לוקחים בחשבון גם את אורך חיי המנורה 2000 שעות לנורת ליבון לעומת 30,000 לנורת לד העלות הראשונית של הרכישה גם יורדת.  

הפרמטרים של מחיר ועיצוב תלויים בטעמו ותקציבו של הרוכש. יש לשים לב שהשוק מוצף בגופים זולים המורכבים מרכיבים פחות טובים הנוטים לתקלות. לעיתים הזול הוא היקר יש לשים לב כי הגוף הוא תקני ומורכב מרכיבים שיאפשרו את חיבורו והתקנתו של הגוף ללא סיבוכים מיותרים. יש לשים לב לכניסות הכבלים לגוף ולראות שהן מתאימות לאופן ההתקנה הנדרש מבחינה ארכיטקטונית כך שההתקנה תהיה מקצועית ותקנית   

dror.nitzan@gmail.com​

‎+972 ​054-4600-908